Robotyzacja procesów produkcyjnych,

Twoją szansą na rozwój

 

O Nas - Forum Cobotyki

   

    

      W siedzibie Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów w Warszawie 18 października zorganizowane zostało I Forum Cobotyki. 

      Organizatorami forum były Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP oraz firma Encon- Koester, a partnerami – firmy MIR, On Robot, OptoForce, PIAB i Universal Robots. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju.

Tematami przewodnimi I Forum Cobotyki, jakie prezentowali specjaliści PIAP, Encon Koester oraz partnerzy, była rola robotów współpracujących (cobotów) w koncepcji Przemysłu 4.0 oraz ich wpływ na podniesienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Przedstawione zostały możliwości optymalizacji procesów produkcyjnych oraz logistycznych dzięki wykorzystaniu robotów współpracujących.  

Szczególnie ostatni temat wzbudził wiele emocji i dał początek żywej dyskusji na temat współpracy na linii człowiek–robot. Coboty różnią się od robotów przede wszystkim tym, że nie są wyposażone w napęd o wysokiej mocy jak typowe roboty (co głównie czyni te ostatnie niebezpiecznymi). Wyróżnia je także obły kształt oraz zaawansowany system bezpieczeństwa (między innymi kontrola siły zderzenia, definiowanie stref bezpieczeństwa i wiele innych), dzięki którym roboty mogą pracować w sąsiedztwie człowieka.

Duże zainteresowanie w trakcie forum wzbudziły również umieszczone we foyer Centrum Konferencyjnego

 

PIAP stanowiska z aplikacjami:

1. Aplikacja śledzenia nadążnego (użycie robota UR i kamery Robotiq),

2. Aplikacja polerowanie (użycie robota UR – aktywnej końcówki siły ACF),

3. Aplikacja interaktywna kółko krzyżyk (użycie robota UR i sześcioosiowego czujnika siły),

4. Aplikacja kontroli jakości za pomocą skanera (użycie robota UR oraz skanera),

5. Aplikacja wydawania broszur (użycie robota UR wraz z chwytakiem firmy PIAB).

 

     Forum Cobotyki wpisuje się w kalendarz stałych wydarzeń organizowanych przez PIAP dla partnerów z szeroko rozumianego przemysłu i stanowi duże wsparcie dla firm na drodze do cobotyzacji. Wydarzenie jest doskonałą okazją dla przedstawicieli firm, którzy rozważają wejście w cobotyzację, do spotkania z profesjonalistami i praktykami w dziedzinie robotyzacji. Jeden dzień, który daje obraz możliwości i ograniczeń, zalet i metod wykorzystania cobotów w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Zdobyta wiedza to początek drogi, dająca podstawy teoretyczne do uzyskania praktycznych korzyści.


Zapisz się do newslettera

© 2012 PIAP - wszytkie prawa zastrzeżone